7 powodów, dlaczego warto zainwestować w piankę PUR

Izolacja poddasza Konin, ocieplenie pianą PUR, wykonanie IzolPoznań

Decyzja o izolacji domu pianką PUR nadal przed Tobą? Być może zastanawiasz się, co powinieneś wybrać – styropian, wełnę czy piankę poliuretanową. Jeśli zapoznałeś się z wadami i zaletami poszczególnych materiałów, pozwól, że dokładniej przybliżymy korzyści płynące z izolacji pianką PUR. Właśnie to rozwiązanie najczęściej okazuje się najkorzystniejszym przy ocieplaniu powierzchni. 

1. Doskonały współczynnik przenikania ciepła

Skuteczność izolacji wyrażana jest jako współczynnik przenikania ciepła, czyli wartość U. Jest ona uzależniona od lambdy użytego materiału izolacyjnego i grubości izolacji w danej przegrodzie. Im niższa ta wartość, tym izolacja będzie skuteczniejsza. Biorąc pod uwagę ilość przedostającego się powietrza, pianka PUR jest lepsza niż pozostałe rodzaje izolacji. Zamkniętokomórkowa piana charakteryzuje się wartością ƛ=0,022. Dla porównania wartość lambdy dla włókna szklanego czy celulozy, wynosi od 0,037 do 0,040.

2. Trwałość i stabilność parametrów

Piana poliuretanowa charakteryzuje się niewątpliwą zaletą, jaką jest trwałość. Jedną z jej głównych zalet jest stabilność wymiarowa i niezmieniające się parametry pod wpływem temperatury. Wykonanie izolacji będzie możliwe zatem w prawie każdym klimacie lub trudnym środowisku. Nie trzeba będzie się martwić o wytrzymałość, czy ewentualne występowanie pęknięć i nieszczelności izolacji.

3. Lekkość materiału

Niekwestionowaną zaletą stosowania izolacji pianką poliuretanową jest jej lekkość. Cecha ta daje pewność, iż nie będą wymagane żadne wzmocnienia konstrukcji. Warto wspomnieć, że pianka PUR nie kruszy się ani nie pyli. 

4. Brak mostków termicznych

Izolacja pianką PUR wykonywana jest przy użyciu pistoletu natryskowego pod wysokim ciśnieniem. Po natryśnięciu cieczy pod wysokim ciśnieniem na izolowaną powierzchnię, pianka się rozszerza. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą bezspoinową powierzchnię, bez łączeń. Pianka wypełnia nierówności czy dziury. Bezszwowa powierzchnia zapewnia brak mostków termicznych, a także brak występowania kondensacji pary wodnej. 

5. Pianka PUR jest przyjazna środowisku

Kolejnym aspektem, dlaczego warto zdecydować się na wybór pianki poliuretanowej, jest jej przyjazność dla środowiska. Podczas instalacji nie są wytwarzane odpady. Zostanie użyta tylko taka ilość materiału, jaka jest wymagana. W przypadku, gdy niezbędna będzie zupełna wymiana piany, można ją poddać recyklingowi. Pianka PUR charakteryzuje się także bardzo niskim współczynnikiem ocieplenia globalnego oraz zawiera powłoki silikonowe bez rozpuszczalników. 

6. Krótki czas instalacji pianki PUR

Decydując się na izolację pianką poliuretanową, z pewnością zaoszczędzisz sporo czasu. Wykonuje się ją dużo szybciej niż inne rodzaje izolacji. Jak już zostało wspomniane, pianka jest nakładana natryskowo, co umożliwia jej dotarcie nawet w najbardziej skomplikowane miejsca. Oznacza to także, że sam czas pracy dla wykonawcy jest krótszy, co umożliwia minimalizację kosztów pracy. 

7. Zmniejszenie opłat za ogrzewanie i zapewnienie komfortu termicznego

Warto zwrócić uwagę na to, iż izolacja pianką PUR to nie tylko korzyści dla domowników podczas zimy. Oczywiście, koszty powstające za ogrzanie budynku, będą mniejsze. Także latem zauważymy korzyści płynące z zastosowania tego rodzaju izolacji. Wnętrze budynku nie będzie się nagrzewało podczas wysokich temperatur. Oznacza to mniejsze koszty za użycie klimatyzatora, a jednocześnie wzrost jego efektywności oraz rekuperacji. 

 

Zapraszamy do kontaktu, by uzyskać więcej informacji o izolacji pianką poliuretanową. 

umów się na bezpłatną wycenę! Wypełnij formularz